איך מאכילים מפרקים? רמז: לא דרך הפה

Updated: Jan 9, 2020

לכ-90 אחוזים מהאוכלוסייה בגיל 55 ומעלה ימצאו סימנים לשחיקה במפרקים. מגיל 65 לכ-80 אחוזים ימצאו סימנים לדלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס) ומעל 60 אחוז מהם יחוו סימפטומים שעלולים לכלול תופעות לא נעימות כגון:


1. כאב - המפרק הפגוע כואב במהלך או לאחר תנועה.

2. נוקשות - בעיקר בבוקר או כתוצאה מחוסר פעילות.

3. רגישות מוגברת באזור הפגוע, למשל כשלוחצים על המפרק.

4. אובדן טווח התנועה - אובדן היכולת להזיז את המפרק בטווח התנועה הקיים שלו.

5. ׳פצפוצים׳ ו׳קליקים׳ - יכולים להופיע קליקים ופצפוצים מהמפרק במהלך תנועה.

6. בלטת עצם - סביב המפרק הפגוע.

7. נפיחות - בעקבות הדלקתיות שנוצרת ברקמות של האזור.


התסמינים מתגברים ואם לא מתייחסים אליהם בזמן הם עלולים להחמיר עד לדלקת אקוטית וניוון של מבנה העצמות, מצב שמשאיר ניתוח להחלפת המפרק כאופציה היחידה לטיפול, וכולל תהליך ארוך של שיקום והחלמה.


מה זו דלקת מפרקים ניוונית?

אוסטאוארטריטיס הוא מצב שבו הסחוס שמכסה את קצות המפרקים נשחק ומשאיר למעשה עצם שמתחככת בעצם. מצב לא רצוי זה מוביל לשינויים ניווניים של העצם ולדלקתיות במפרק.


מה הסיבות לדלקת?

הסיבה המרכזית לפגיעה בסחוסים היא גיל. ייצור החלבונים קולגן ואלסטין פוחת עם השנים – מה שמחליש את רקמות החיבור שמרכיבות את המפרק, ומגביר את הסיכון לשחיקה ודלקתיות.

הסיבה השנייה בגודלה היא עודף משקל שמגביר את העומס על המפרקים ומאיץ את שחיקת הסחוסים.


בנוסף, חשוב להבין שפיזיולוגית אין אספקת דם לסחוסים ולכן כשהם נפגעים - לעומת שרירים או עצמות שמתאחים באופן טבעי, אין לגוף יכולת לחדש אותם.


הגנטיקה גם היא תופסת מקום נכבד בגורמים שמשפיעים על שחיקת המפרקים, היות שביכולתה להשפיע על כמות ייצור החלבונים הסיביים קולגן ואלסטין שמרכיבים סחוסים ורקמות חיבור אחרות.


גורם נוסף הם מבנה גוף או דפוס יציבה מסוים שיכולים לפגוע במאזן העומסים לאורך מפרקי הגוף.

חוסר תנועה וחוסר אקטיביות מהוות סיבות העיקריות להחלשת השרירים התומכים במפרק - ואז עובר רוב העומס אל הסחוסים. מאידך גם העמסת יתר על המפרקים כתוצאה מפעילות מוגברת ולא מאוזנת (קיצוניות לצד השני) עלולה להאיץ את הרס הרקמות.


חשוב לדעת שסחוסים ניזונים כאשר מופעל עליהם לחץ (כמו במהלך תנועה) וכשהלחץ הזה משתחרר, הסחוס שפועל בדומה לספוג, סופג את חומרי ההזנה מסביבתו.

כלומר למרות שההגיון אומר הפוך, עמידה שוחקת את הסחוסים והליכה דווקא מפחיתה את העומס עליהם!


אני מאמין שהדרך הטובה ביותר לטיפול בבעיות שחיקה למיניהן היא מניעה. ולכן מומלץ להתחיל מוקדם ככל האפשר בפעילות גופנית אינטליגנטית ולא לוותר על כל הזדמנות לתנועה במהלך השגרה היום יומית –ללכת למרחקים קצרים במקום לנסוע, לבחור במדרגות במקום במעלית ולהחנות את הרכב קצת יותר רחוק מהיעד שלכם.


פעילות גופנית אינטליגנטית היא אימון שנעשה בקבוצות קטנות ושנבנה באופן הדרגתי, שכולל חיזוק ותנועה בכל המפרקים בגוף ומותאם באופן אינדיבידואלי לצרכים של כל אחד ואחד. פילאטיס מכשירים, יוגה (בקבוצות קטנות) ואימון אישי עם מאמן בעל אוריינטציה טיפולית הן דוגמאות טובות לכך.


לסיכום, ישנם מספר גורמים לשחיקת המפרקים שאין לנו שליטה עליהם כמו גיל, פיזיולוגיה וגנטיקה אבל אם נשמור על משקל אופטימלי ונקפיד על פעילות גופנית מודעת ומתונה, נוכל להפחית באופן משמעותי את הפגיעה במפרקים.


הנה הנוסחה המנצחת: 1. פעילות פיזית בעומסים נמוכים בעלת אופי חוזרני כגון שחייה או הליכה 2. תרגילי כוח ותנועה לחיזוק השרירים סביב המפרקים לדוגמה: פילאטיס

3. ירידה במשקל ושמירה על משקל אופטימלי

4. תזונה בריאה עשירה בויטמינים, מינרלים, חלבונים ושומנים לא מעובדים.


התחילו כאן. המפרקים הפגיעים ביותר הם ירך, ברך ועמוד שדרה. ולכן הסרטון הבא מוקדש לשרירים שמייצבים את עמוד השדרה, מפרק הירך והברך. זהו תרגול של ארבע דקות שכולל הגדלת טווחי תנועה, חיזוק שרירים מייצבים וכוח. כל תרגיל נעשה במנח שונה כדי ליצור אפקט רב-מישורי שיכין את המפרקים טוב יותר ליום יום.

שימרו על הגב יציב לאורך התרגול ע״י איסוף הבטן, אם כואב או לוחץ לכם בגב התחתון או הברך הקטינו את טווח התנועה של הפעולה.


אם יש שאלות אתם מוזמנים לפנות אלינו במייל didis.studio@gmail.com

או בעמוד הפייסבוק של הסטודיו: https://www.facebook.com/pilates.eddie.adi/


רק בריאות,

צוות הסטודיו

427 views0 comments