האמת שהגיע הזמן שתדעו על כאבי גב - גרסת המאה ה-21

Updated: 41 minutes ago

90% מכאבי הגב מוגדרים כ-non specific lower back pain

בשפה פשוטה זה אומר שכאבי הגב מגיעים ממקור לא ידוע, ברוב המקרים גם אין גורם אחד ספציפי לכאבי הגב שלך.

מה זה כאב?

כאב זו חוויה. יש ריבוי של גורמים שמשפיעים על החוויה הזו: חלקם מכניים, ביולוגים, פסיכולוגיים, חברתיים, וחלקם סביבתיים. כל אלו משפיעים בצורה מסויימת על האופן שבו כל אחד מאיתנו חווה את כאבי הגב.

זה נכון גם לגבי ישיבה, תנועה ותרגילים, כי כאב זו חוויה מאוד סובייקטיבית.

לכן תנועות שכואבות לך לא בהכרח יגרמו לאותה החוויה אצל מישהו אחר שסובל מכאבי גב.

מה לגבי תרגילים לכאבי גב?

זכרו, כאבי גב מוגדרים ככאב לא ספציפי.

בואו תראו מה יש למדע לתרום לנו להבנת הנקודה הזו.

יש דעה רווחת שחיזוק שרירי הבטן מועילה להימנעות מכאבי גב, אך זה אינו תמיד המקרה. המחקר הבא, סיכם שתרגילי פילאטיס ספציפיים לבטן לעומת רכיבה על אופניים נייחות

יביאו לתוצאות דומות בהקלה על כאבי הגב שלך בטווח של 6 חודשים.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23615384/

פידול על אופניים מייצר שיפור בכאבי גב.

איך זה יכול להיות?

כל מיני סיבות (נחזור לזה בהמשך), אבל הנקודה החשובה היא זו:

לבעיה שהיא לא ספציפית, לא נדרש פתרון ספציפי!


10% הנותרים

אז נכון, הדגשתי ש 90% מכאבי הגב נובעים ממקור שאינו ספציפי, אבל מה עם 10% הנותרים?

9% מהם קצת יותר ספציפיים, אבל יש פה לא מעט ניואנסים. בפריצה, בלט דיסק או היצרות תעלת השדרה יש הרבה מיסאינפורמציה והפחדות. בואו ננסה להבין את המקרים האלו יותר לעומק בעזרת מחקרים עדכניים. המחקר הזה https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2312537/

עקב אחר 67 אנשים אסימפטומטיים (ללא כאבים), וגילה דרך MRI שלמרות שהם לא סבלו מכאבי גב נמצאו אצלם פריצות דיסק ו/או שינויים ניווניים בעמוד השדרה.

כאן https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25430861/ ביצעו סקירה רחבה של 33 מאמרים ו-3110 משתתפים. נחשו מה? הסבירות של בלטים, פריצות דיסק או ניוון דיסק שכיחה מאוד בקרב אוכלוסיה אסימפטומטית. השכיחות גם עולה בכל עשור. למשל נמצאו בלטים אצל 30% מבני העשרים, ומעל 84% אצל בני ה השמונים. אני מזכיר שכל המשתתפים היו ללא סימפטומים וללא כאבים.

בסקירה הרחבה הזו https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12891-020-03548-z

עברו על המון מידע ונתונים כדי לבדוק את מידת הסבירות של פריצות דיסק סימפטומטיות להחלים באופן ספונטני (ללא ניתוח). החוקרים אספו 2219 עדויות MRI של פריצות דיסק. ב MRI חוזר, לאחר תקופה של עשרה חודשים בממוצע גילו שברוב המקרים פריצות הדיסק החלימו.

המחקר הזה https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19887021/ מצא שאם יש לכם פריצת דיסק גדולה מאוד, הדבר אינו מעיד שיכולת ההחלמה הטבעית מושפעת. להפך, ככל שהפריצה יותר גדולה סיכויי ההחלמה הטבעית גדולים יותר.

אגב, אחוז אחד בלבד מכאבי הגב מעיד על זיהום או מחלה ממאירה, ומתלווים לכך סימנים נוספים כמו ירידה בלתי מוסברת במשקל ועוד. זה נדיר מאוד, זה לא התחום שלי לכן לא ארחיב בנושא, אך אני ממליץ לכל מי שחושש לשלול את זה ע״י התייעצות עם הרופא שלו.


אז בואו נסכם את מה שכתבתי עד עכשיו ב 6 נקודות

1. הרוב המכריעה של כאבי הגב נוצר ממקורות שונים, ולכן מחקרים עדכניים מוכיחים לנו שוב ושוב שאין העדפה ספציפית לטיפולים או תרגילים או מתיחות ייחודיות לגב.

2. פריצות דיסק נפוצות מאוד, וחלק ניכר מהאנשים שיש להם אותן כלל לא יסבלו מסימפטומים ולכן (בהיעדר הדמיה) סביר שלא ידעו שקיימת אצלם פריצה.

3. פריצות דיסק אינן בהכרח הסיבה המרכזית לעוצמת או משך הכאבים שלך.

4. מתוך כלל פריצות הדיסק שמלווים בכאבים, רק אחוז מאוד קטן מגיעים למצב של נזק בלתי הפיך.

5. ניתוח בא בחשבון כאשר יש הקרנות חזקות לגפיים, סימפטומים פרוגרסיבים (הולכים ומתחזקים) שנראים בברור בממצאי הדימות (ct mri), או חוסר יכולת שליטה על הסוגרים.

6. גם אם לא תעברו ניתוח יש סיכוי גבוה שפריצת הדיסק תספג ותחלוף באופן טבעי ללא קשר לגודלה.


סביר שהכאב שלכם הוא תוצאה של ריבוי גורמים, גם כשקיימת בעיה מכנית

כשאנו מדברים על בעיה מכנית כוונתנו לשינוי הנובע במבנה עמוד השדרה הכולל עצמות, רצועות, דיסקים, עצבים ושרירים. שינוי זה עלול להוביל לכאבים שאנו קוראים להם כאבים מכניים.

שינויים פיזיולוגיים הקשורים לבעיה המכנית כמו פריצת דיסק, ניוון החוליות ומתיחה לשריר הם טבעיים, והדלקת שנוצרת גם היא תגובה טבעית של הגוף. זהו מנגנון הריפוי של הגוף.

אך העניין המכני אינו הבעיה היחידה. מרכיבים נוספים כמו סטרס, תזונה, מחסור בשינה, בעיות במערכות יחסים, עישון, השמנת יתר, נזק תאי, ניהול עומסים לקוי, חרדתיות, מצב סוציואקונומי וגנטיקה הם בעלי השפעה לא פחותה מהבעיה המכנית והם יכולים לבוא יחד או לחוד עם הבעיה המכנית ולהשפיע על כאב הגב.

כלומר סביר שכאבי הגב נובעים מבעיה מכנית בשילוב מרכיבים נוספים, ואנחנו בדרך כלל לא יכולים באמת לדעת לאיזה מהן יש השפעה חזקה יותר על הכאבים שלנו.


האם זה בכלל משנה אם הכאב נובע יותר מבעיה מכנית או ממרכיבים נוספים?

עקב ריבוי הגורמים, מערכת העצבים עלולה להגיע למצב של over flow, מצב שבו פוחתת הקיבולת לעומס וסטרס בגוף. יכולת ההתמודדות של הגוף קטנה, ומשימה פשוטה כמו להתכופף יכולה לייצר או להגביר כאבים.

גם למילים יש כוח תפיסות חד-צדדיות מייצרות אמונות מגבילות לגבי גופנו, כמו שאסור לנו להתכופף כי זה ׳שובר את הגב׳ או שמספרים לנו שיש משהו מקולקל שמצריך תיקון בגופנו כמו ׳אגן לא מאוזן׳.

כתוצאה מכך אנו מאבדים אמון ביכולות שלנו ומפחדים לחזור לפעילות. מכאן בריאותנו הכללית מידרדרת בשל חוסר הפעילות, והכאב מחמיר. כל זה בגלל אמונות שווא.


פילאטיס או אופניים זוכרים את המחקר עם הפילאטיס והאופניים? מהמחקר הזה אפשר להבין עוד לגבי הנקודות האלו. הסיבה שפידול על אופניים ותרגילי בטן השיגו תוצאות דומות וטובות בטווח הרחוק, היא מכיוון ששתי ההתערבויות גרמו למטופלים לא רק לחזק שרירים ולהגביר זרימה של דם, אלא גם להתמיד בפעילות לאורך זמן. הם חוו הצלחה וזה יצר להם תחושת שליטה על מצבם.

לכן אין בעיה לחזק את שרירי הבטן, אם אתם נהנים מכך, אך חיזוק שרירי הבטן אינו הכרחי למצבכם. תוכלו גם להרוויח מסוגי פעילות שאתם מתחברים אליהם יותר.

בעצם אפשר לסכם שמי שסובל מכאבי גב, כאבי ברכיים, כאבי כתף, כאבי צוואר ובכלל כל הכאבים האלו בין אם הם כרוניים או שחוזרים מידי פעם או בתנועה מסויימת, ירוויח מאוד גם מפעילויות שהם לא בהכרח משמעותית עבורו, מה שהיא לא תהיה!

טיימינג זה הכל...

אם אתם בשלב האקוטי של הפגיעה זה עדיין לא הזמן לחזור לפעילות אינטנסיבית או להעלות עומסים. זה כנראה זמן טוב יותר לטפל בחלק מהמרכיבים שעלולים ליצור את ה- over flow שדיברנו עליו. תנו עדיפות להרגעה של מערכת העצבים עם דברים שמרגישים טוב, מנחים נעימים, שינה איכותית בלילה. זה לא אומר לנוח כל היום ולעצור את שגרת החיים כמובן. רצוי לנסות להתנהל רגיל ולשמור על הגוף בתנועה לאורך היום.

איזו פעילות עדיפה?

בין אם תבחרו לעשות פילאטיס, יוגה, משקולות, רכיבה על סוסים או תאי-צ׳י זה לא משנה לגב שלכם! מה שמשנה זה שהפעילות נעשת באופן הדרגתי, מותאמת לצרכים שלכם ושתתמידו בה.

חוץ מהיתרון הפיזי זה יעלה לכם את המוטיבציה ליצור שינויים בריאותיים נוספים בחיים שלכם.

לסיכום

אתם לא צריכים לפחד אם גילו לכם פריצת דיסק או אם אתם סובלים מכאבים. מחקרים מראים לנו שוב ושוב שאלו לא צריכים למנוע מאיתנו להיות פעילים, ולהפך מי שמצליח להתמיד בפעילות זוכה ליתרונות בריאותיים רבים וגם הקלה בכאבים.

תמצאו פעילות גופנית שאתם מתחברים אליה, תמצאו מאמן מקצועי שגורם לכם להרגיש בנוח ולחוות הצלחה ואתם בדרך הנכונה!39 views0 comments