האם אתם לוקחים בחשבון את המאפיינים והדפוסים של הגוף שלכם?

Updated: Jan 9, 2020

עד כמה אנחנו שונים אחד מהשני? אנחנו בעלי פיזיולוגיה זהה, המכניקה גופנו זהה בבסיסה אצל כולנו. יחד עם זאת, כל אחד מאיתנו משתמש במכניקה (ביו-מכניקה) הזו לצרכים אחרים על גבי יסודות שונים וכך יוצא שאנו מפתחים דפוסי תנועה שונים אחד מהשני.

לכולנו יש תכונות פיזיקליות שמתבטאות ביציבה שלנו ובתנועה שלנו. חלקן מולדות, חלקן פותחו מכוחם של הרגלים. תכונות אלו ישפיעו מאוד על האופן שבו אנו מניעים את גופנו ועל חלוקת העומסים בו. בעבודה לא מאוזנת, עומסים לא מבוקרים, מספר חזרות גדול מידי ובהיעדר הקפדה על איכות התנועה, דפוסי התנועה שפיתחנו בשילוב עם התכונות הפיזיות שלנו עלולות להוביל לליקוי. הליקוי יכול לקחת אותנו 10 צעדים אחורה בתרגול, לעורר פוביה תנועתית ויותר מכך - לגרום לכאבים אקוטיים ולנזק בלתי הפיך.

לכן, חשוב מאוד להפקיד את גופנו אצל בעל מקצוע שמסוגל לזהות את התכונות והדפוסים האלו ושיידע כיצד להתייחס אליהם בהתאם


3 דוגמאות לתכונות פיזיקליות נפוצות שדורשות התייחסות ספציפית


גמישות יתר - joint hypermobility:

מצב בו רקמות החיבור במפרקים גמישות יותר מהרגיל. מלווה לפעמים בשרירים חלשים סביב המפרק וגם בפגיעה במשוב התחושתי - proprioception, ולכן יכול ליצור עומס גדול יותר על הסחוסים. קל מאוד להגיע לקצה טווח התנועה האנטומי וגם מעבר לו כמעט ללא בקרה, גם בתנועות בסיסיות שהיו מייצרות תחושת מתיחה אצל בעלי טווחים ״רגילים״. תכונה זו יכולה להטעות את המדריך שעלול לחשוב שיש מולו מתאמן מיומן, גם כשזה השיעור הראשון של אותו מתאמן ולא מעט פעמים אנשים עם גמישות יתר הופכים להיות ה״דוגמנים״ של הכיתה, שכן קל להדגים עליהם תרגילים. אבל כאן עלולה להסתתר מלכודת וכל ההדגמות היפות נעשות בלי מספיק טכניקה ושיתוף פעולה של השרירים המייצבים שמגנים על רקמות החיבור. חשוב מאוד לזהות גמישות יתר במפרקים וישנה שיטת עבודה ספציפית לתרגול עם מתאמנים מסוג זה בשיעורים הראשונים והיא בדיוק ההפך ממה שתיארתי שנעשה בדרך כלל. פציעות נפוצות שעלולות להתרחש כשמתאמנים בעלי גמישות יתר אינם זוכים למודיפיקציות המתאימות להם: ספונדילוליסטזיס, ספונדילוליזיס, פריקת כתף, פריקת פיקת הברך, נקעים חוזרים.יציבה היפר-קיפוטית: או קימור גבי מוגבר, היא יציבה שתשפיע במידה כזו או אחרת (תלוי בגודל הקימור) על חלוקת העומסים לאורך חוליות עמוד השדרה ועלולה להוביל לריכוז עומסים מוגבר על חוליות הצוואר או על החוליות המותניות במנחים מסויימים ותחת עומסים. בנוסף, עלולה יציבה מסוג זה לייצר סגירה של בית החזה - מה שבמצבים קיצוניים יכול להגביל את תנועת הסרעפת בזמן שאיפת אויר ולהקטין את טווחי התנועה בחגורת הכתפיים. אם לא נערכות התאמות ספציפיות לתרגילים עבור מתאמן בעל יציבה היפר-קיפוטית, לימוד תנועות חדשות ונשיאת עומסים בינוניים וכבדים דרך עמוד השדרה והכתפיים עלולים לסכן אותו. אפילו שכיבה פשוטה על הגב עלולה לייצר ריכוז גבוה של עומסים בחוליות הצוואר אם לא מגביהים את הראש בהתאם. פציעות נפוצות של מתאמנים בעלי יציבה היפר-קיפוטית עלולות להיות פריצת דיסק מותנית או צווארית, דיאסטאזיס רקטי (היפרדות בטנית), בעיות בסרעפת, קרע בכתף.
פריצת דיסק: פריצת דיסק או בלט דיסק נחשבים כבר לליקוי. הם כל כך נפוצים שהייתי חייב להתייחס אליהם גם כן. כ-50% מהמתאמנים שמגיעים לסטודיו סובלים מפריצה או מבלט דיסק (המספר האמיתי כנראה גבוהה בהרבה. יש כל מיני סוגים של פריצות ולא כולם יחוו כאבים). חשוב מאוד לזהות את המנחים שמקלים על הכאבים וההקרנה שמתלווה בדר״כ לליקוי זה, חשוב לבדוק אם ניתן להגיע ל- pain centralization ולזהות את המנחים שמחמירים את הסימפטומים כדי לדעת ממה להימנע. בהיעדר הזיהוי והמיפוי, מצב המתאמן עלול להחמיר ולפעמים ללא סימנים מקדימים. החמרה עלולה להוביל לנזק עצבי בלתי הפיך. הנה קישור למחקר שנעשה בנושא centralization: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3326129/תהליך החזרה שלכם לכושר חייב להתחיל מזיהוי הצרכים שלכם, כי באמת שאין מי שלא ירוויח מעבודה איכותית ומדויקת. לא צריך לחשוש להתאמן או אף לפתח חרדה מאימון אם אתם סובלים מכאבים. אך יחד עם זאת גם לא כדאי לרוץ ישר לשיעור ניסיון רק כי הוא בחינם.

העולם כולו סובל היום מבעיית איכות. באופנה קוראים לזה fast fashion, בתזונה fast-food, זו נוסחה שמשאירה הרבה הרס מאחוריה ולא לוקחת אחריות על המחר. התאמנו כשבראש סדר העדיפויות שלכם הטווח הארוך ואיכות חיים של המחר. קוביות בבטן וישבן חטוב חשובים אבל הם צריכים להיות תוצרי הלוואי ולא המטרה העיקרית שלכם. אל תתפשרו על הגוף שלכם, הוא בטח לא מתפשר עליכם ברגעים שאתם צריכים אותו, שזה כל הזמן (לדוגמא: פעולת הלב להזרמת הדם לכל התאים בגוף).


אתם מוזמנים לקרוא כאן על פילאטיס בשיטת ה״פרוגרסיב אינטגריישן״ ולהגיע לפגישת אבחון תנועתי אצלנו.

270 views0 comments